ODPOWIEDŹ

MINISTERSTWA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

Z 8 MAJA 2014 R.

NA ZAPYTANIE POSELSKIE NR 6509

POSŁA RYSZARDA ZAWADZKIEGO

W SPRAWIE ZASAD UDZIELANIA URLOPÓW

 

Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na zapytanie pana posła Ryszarda Zawadzkiego w sprawie zasad udzielania urlopów, przekazane przy piśmie z dnia 11 kwietnia br., znak: SPS-024-6509/14, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

 

Jak wynika treści zapytania, przedstawiona wątpliwość dotyczy wymiaru urlopu wypoczynkowego pracownicy zatrudnionej w pełnym wymiarze czasu pracy, ale świadczącej pracę w wymiarze 1/2 etatu w okresie łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, na podstawie art. 1821a § 6 Kodeksu pracy.

 

Odnosząc się do tej sytuacji, uprzejmie informuję Pana Posła, iż w obowiązującym stanie prawnym na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownicy nie ma wpływu fakt łączenia urlopu rodzicielskiego z pracą, gdyż pracownica wprawdzie świadczy pracę w niepełnym wymiarze etatu, ale na pozostałą część etatu korzysta z urlopu rodzicielskiego. Za czas urlopu rodzicielskiego pracownica zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy nabywa prawo do pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego (20 lub 26 dni). Ponieważ w myśl art. 1542 § 2 K.p. jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom, to w konsekwencji pracownica ta nabywa prawo odpowiednio do 160 lub 208 godzin urlopu wypoczynkowego. Natomiast przy udzielaniu tego urlopu stosuje się regulację zawartą w art. 1542 § 1 K.p., zgodnie z którą urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Ta zasada przeliczania urlopu wypoczynkowego na godziny powoduje w praktyce, że faktyczna liczba dni odpoczynku pracownika z tytułu udzielonego urlopu może różnić się od liczby dni przysługującego mu wymiaru urlopu wynikającego z art. 154 K.p. Jeżeli bowiem urlop jest udzielany w okresie, gdy dobowy wymiar czasu pracy jest wyższy niż 8 godzin, liczba dni odpoczynku, które obejmie urlop, zmniejsza się. Z kolei wówczas, gdy wymiar dobowy kształtuje się poniżej 8 godzin, liczba dni odpoczynku objętych urlopem zwiększy się w stosunku do wymiaru urlopu wynikającego z art. 154 § 1 K.p., gdyż ta może być różna ze względu na pracę przez mniej niż 8 godzin dziennie. Dlatego też może się zdarzyć, że pracownik zatrudniony na część etatu i wykorzystujący urlop wypoczynkowy w dni, w które świadczy pracę w wymiarze poniżej 8 godzin, będzie w sumie wypoczywał przez więcej niż 20 lub 26 dni. Taka sytuacja z punktu widzenia obowiązujących przepisów jest dopuszczalna. Należy bowiem odróżnić liczbę dni i godzin udzielonego urlopu od faktycznej liczby dni wypoczynku pracownika wynikających z tytułu udzielonego urlopu.

 

Z poważaniem

Radosław Mleczko

podsekretarz stanu w MPiPS